Örvényes
A település a Balaton északi partján, a Balatonfüredi járásban található a Tihanyi-félsziget közelében.
Túraajánlatok
Kerékpártúrák
- Balaton kerékpárút: Északi part
- Balaton körüli kerékpárút (Balatoni Bringakörút, 203 km)
- Kerékpárral a Tihanyi-félszigeten (Balatonfüred-Tihany, 33 km)Balatonfüred és a Tihanyi-félsziget között Aszófőt és Örvényest is megismerjük.
- Két part között (Balatonszemes-Tihany-Révfülöp, 64 km)
Rövid, alig 1 km-es séta keretében megtekinthetők a szomszédos Balatonudvari védett temetőjének érdekes, szív alakúra faragott sírkövei.
Hosszabb (kb. 10 km) túra a Kj jelzésen – Pécsely érintésével – a Zádorvár romjait.
Látnivalók
A középkori Örvényes román stílusú, XIII. századból való kis temploma hosszú ideig romokban állt a temetőnél. Az 1990-es években az eredeti alapfalak szerint felépítették, ma ravatalozó. A mai katolikus templom 1778–83 között épült, késő barokk.
A temető közelében, az Örvényesi-sédre (Pécsely-p.) települve áll a XIX. században épült, ma is működőképes vízimalom, benne malomipari kiállítás. Az épület mellett egy 1800 körül épített, két nyílású, boltozott híd ível át a patakon, kőfülkében álló Nepomuki Szent János-szobor díszíti.
Nyaranta ősmagyar történelmi tábort rendeznek anyaországi és határon túli magyarok részvételével.
Strandok
Örvényes - Platán (Vadkacsa) szabadstrand Örvényes Tanítótelep részén terül el a viszonylag kicsi szabadstrand. A fürdőzőhely kissé eldugott területen fekszik, épp ezért békés, családias jelleggel bír. Az árnyékot adó platánfák körüli pihenőhelyek és nagy napozórészek váltják egymást, mellettük büfék kaptak helyet.
Története
A kis falu környéke a rómaiak idején is lakott volt, a Hosszú-rétek-dűlőben III–IV. századi épületmaradványokat fedeztek fel. Az Árpád-kori település első írásos említése 1211-ből való. Egyházi birtok volt. A török időkben lerombolt, elnéptelenedett községbe a XVIII. század elején a tihanyi apát német családokat telepített le.