Márianosztrai Fegyház és Börtön
Márianosztrán található az ország egyik legrégebbi büntetés-végrehajtási intézmény. Az épületkomplexum egy része is hasonlóan régi: a XVIII. században épült a pálos rend kolostoraként Kirchoffer András tervei alapján.
Miután a pálos rendet feloszlatták 1786-ban, a sokáig üresen álló épületet 1858-tól kezdve használták női fegyintézetként, amelyet a Szent Vince rend irgalmas nővérei igazgattak. Az 1930-as években a börtön hírhedt rabja volt Pipás Pista, azaz Rieger Pálné, a szegedi tanyavilág azóta mitikussá lett alakja, a férfiként élő bérgyilkosnő.
Egészen 1949-ig működött így az intézmény, amikor államosították, elküldték a nővéreket, elszállították a női elítélteket, helyükre pedig férfi elítélteket hoztak. Az 1950-es években főleg politikai okból elítélteket tartottak itt fogva, köztük volt Göncz Árpád, Bibó István, Mensáros László. A '60-as évektől kezdve már csak köztörvényes bűnözők ültek itt, az intézmény pedig nagy hangsúlyt fektetett a nevelésre.
2012-ben nyílt meg a Pálos-rend és a börtön történetét bemutató kiállítás. A kiállított tárgyak között láthatjuk a ma már nem használt, klasszikus csíkos rabruhát is, egykori fogvatartottak alkotásait is. A kiállítás végén, aki vállalkozik rá, egy bemutató cellában kipróbálhatja, milyen rács mögé kerülni.
A börtön rabtemetőjében őrzők és őrzöttek egy helyen nyugszanak.