funiQ logo

This article is not available in italiana. This is the ungherese version of the article.

Ábrahámhegyi túra

Download track as GPX file to load it on your GPS device.
Teljes táv: 9 km
Össz. emelkedő:  260 m
Össz. lejtő: -260 m
Magasság max.: 280 m
Magasság min.: 107 m

A kicsivel több mint 9 km-es túrát bátran ajánljuk családoknak is a könnyű terep miatt. Hangulatos szőlőhegyek, árnyas erdő és csodálatos panoráma jellemzi a túrát, amely során egy XIII. századi kolostor romjait és a Balaton-part egyetlen arborétumát is bejárhatjuk.

Útvonal

Túránk Ábrahámhegy vasútállomásról indul, így a vonattal érkezők is azonnal nekivághatnak a körnek. Az állomásnál átmegyünk a zebrán, és szemben lévő Patak utcán indulunk el. Elhaladunk az 1986-ban épült, modern stílusú Szent László-templom mellett. Kertes házak, nyaralók között vezet az út, amíg nem keresztezzük a nosztalgikus hangzású Burnót-patakot, és ezzel kijutunk a község főutcájára (Szt. István völgyi utca).

Itt rögtön balra fordulunk a Klastrom utcába, ahogy az út jobb oldalán lévő, Erdei mini múzeumot jelölő tábla is mutatja. Az utcanévtáblák nyíl alakúak és fából készültek, amire rávésték az utcaneveket – nem mindig jól olvashatóak, de legalább biztosan nem tévedünk el visszafele sem a kanyargós utcákon.

A Klastrom utcán felfelé jutunk el az erdőig, de előtte érdemes megállni, visszafordulni, és gyönyörködni a szőlőhegy és a Balaton látványában. Beérünk az erdőbe, innen már jobban figyeljünk a piros sáv jelzésre, mert ez fog végigkísérni minket a túránk során. A turistajelzés mellett egy „Kolostor” nevű nordic walking-kört jelző tábla is segíti a tájékozódást, ami azért is szerencsés esetünkben, mert néha könnyebb észrevenni ezeket az útjelző táblákat, mint a piros felfestést.

Rögtön az első elágazásnál ajánlunk egy kitérőt, kb. 120 méterre balra található a már említett Erdei mini múzeum, ami május 1. és október 31. között szombatonként 10-től 20 óráig tart nyitva. Ettől eltérő időpontban is látogatható, de ez esetben telefonon előre be kell jelentkezni. A felújított műemléki épületben található magángyűjteményben egy hajdani bognárműhely, valamint a szőlőművelés és borkészítés eszközeivel ismerkedhetünk meg.

Visszatérve a piros turistajelzésre besétálunk az erdőbe. A Szilvádi-hegy, illetve később az Örsi-hegy erdőit a mediterrán jellegű szárazabb, melegebb éghajlatot kedvelő tölgyesek alkotják, az irtásokat pedig boróka lepi el. Az erdők és tisztások rendkívül gazdag aljnövényzetében 9 féle védett növényfajt, köztük a fekete kökörcsint, az orchidea-félékhez tartozó agár-kosbort, bíbor-kosbort figyelhetjük meg. Az ábrahámhegyi erdőkben még gyakori a nagy szarvasbogár is, de külön érdekesség, hogy a Szilvádi-hegy aljnövényzetében 90 lepkefajt mutattak ki, köztük a pompás színezetű, csak itt élő, kis csarablepkét, vagy a ragyogó boglárkalepke-fajokat.

Nemsokára egy éles visszafordító kanyarhoz érünk, de jól láthatóan van jelölve, még piros nyíl is mutatja a helyes irányt, itt nem lehet eltévedni. Kicsit később viszont figyelni kell, a piros jelzés ugyanis jobbra ágazik el. Ha szőlőket és épített utat látunk, akkor továbbjöttünk, forduljunk vissza. Az elágazástól mintegy 1 km-t sétálunk a kellemesen hűs erdőben, majd megérkezünk egy erdei pihenőhelyhez, amely felett egy dombocskán találjuk a kőkúti (salföldi) pálos kolostor romjait.

Pálos kolostor romja, Salföld Badacsonyörs és Salföld között, az erdő mélyén található az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok egykori kolostorának és templomának maradványa. A meglepően jó állapotban maradt rom és környéke népszerű kirándulóhely, Salföldről és Ábrahámhegyről is egyszerűen odajuthatunk.

Az egyetlen magyar alapítású rend, a pálosok kolostorát már egy 1263-ban kiadott oklevél is említi, a gótikus stílusú templomot csak később, a XV. században építették hozzá. Az épületegyüttesből a templomhajó maradt fenn a legjobb állapotban, gótikus ablakrészletei ma is lenyűgöző látványt nyújtanak. Az erdő mélyén, fákkal körülölelt kolostorromot legutóbb a 2000-es évek közepén újították fel, azóta kedvelt kirándulóhely lett.

A kolostor oldalfala mentén folytatjuk utunkat, továbbra is a piros sáv jelzésen. Egy erős, de nem túl hosszú kaptató után útelágazáshoz érünk, ahol balra fordulunk, ahogy a piros nyíl is mutatja. Hosszabb szakaszon sétálunk az erdőben, élvezve a háborítatlan, ligetes erdőből áradó nyugalmat.

Néhány kilométer után egyszer csak leszűkül a turistaút, és egy drótkerítés mentén haladunk a benőtt, gazos, keskeny csapáson. Vigyázzunk a csalánokkal, kar- és lábmagasságban is figyeljünk, hol van szabadon bőrfelületünk. Hamarosan kárpótol bennünket a természet, és Badacsonyörs fölé megérkezve a Balaton panorámája bukkan elénk.

Rátérünk a Klastrom utcára, innen csak fokozódik a kilátás: a Folly arborétum fái, a hullámzó szőlők a hegyoldalban, a szemközti fonyódi hegyek körvonalai tárulnak elénk sorra. Balra kanyarodunk a Kápolnavölgyi útra, hamarosan a Folly arborétum bejáratához érünk. Itt álljunk meg, és forduljunk hátra: a szőlők mögött a távolban magasodik méltóságteljesen a lenyűgöző Badacsony.

A kicsi de különleges hangulatú arborétumot Dr. Folly Gyula pécsi orvos alapította 1905-ben, ma pedig a dédunokái viszik tovább az örökséget. A különleges cédrusok és ciprusok gyűjteménye mellett nyitottak egy borászatot is, így a fröccsteraszon és a játszótéren is el lehet tölteni a pihenőidőt.

Folly Arborétum, Badacsonytomaj A Balaton partjától néhány utcányira, Badacsonyörs fölött találjuk a Dr. Folly Gyula pécsi orvos által a XX. század elején alapított arborétumot. A borászattal is kibővült különleges cédrusok és ciprusok birodalmat azóta is a család gondozza, bővíti, immár a negyedik generáció.

Miután kigyönyörködtük magunkat a balatoni panorámában, továbbmegyünk a Kápolnavölgyi úton lefelé. Mielőtt elérjük a főutat, balra kanyarodunk a Hegyalja utcába, onnan pedig balra a Szent István utcába. Elhaladunk a barokk Szent Iván-kápolna mellett, majd továbbhaladva a Kereszt, majd Fülemüle utcákon jobbra fordulunk az Iskola utcába. Ez egyenesen levezet bennünket a főúthoz, ahol balra fordulva az út mentén elsétálunk kiindulópontunkhoz, a vasútállomáshoz.

Együttműködő partner: Északipart